سلامتی

علائم آنفولانزا

علائم آنفولانزا

علائم آنفولانزا چیست؟ درمان آنفولانزای خوکی و مرغی چگونه است؟ درباره بیماری آنفلوانزا چه می دانید؟ با مجله دلتا همراه باشید.

علائم آنفولانزا

علائم آنفولانزا را جدی بگیرید! یک بیماری واگیر دار که باعث عفونت دستگاه تنفسی می‌شود و با علائم شدیدی همراه است. قطعا فصل سرما تشدید کننده این بیماری و انواع مختلف آن است؛ بهتر است این گونه بگوییم که این روز ها تب آنفولانزا ( آنفلوانزا) بسیار داغ است حتی بیشتر از یک سرماخوردگی ساده! چگونه از شر این بیماری خلاص شویم؟ راهکار های درمانی آنفولانزا چیست؟ با مجله دلتا همراه باشید.

علائم آنفولانزا

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) بیماری واگیر داری است که عامل آن نوعی ویروس آر ان ای از خانواده Orthomyxoviridae است. این نوع ویروس ها در پرندگان و پستانداران تأثیرگذار هستند و باعث ایجاد عفونت حاد دستگاه تنفسی، سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب شدید و بی‌حالی بدن می‌شوند.

بیماری آنفولانزا نخستین بار در سال ۱۹۳۳ در راسو ها تشخیص داده شد و این ویروس در سال ۱۹۱۸ و در قرن بیستم در بین افراد شیوع پیدا کرد که از همان شروع بیماری جان افراد زیادی را گرفت. این بیماری به طور معمول، با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود البته اگر به این ویروس و انواع مختلف آن یعنی آنفولانزای خوکی و مرغی گرفتار شوید، راه خلاص شما بسیار سخت خواهد شد.

آنفولانزا

یک ویروس خطرناک که در نوع شدید یا خفیف می‌تواند کشنده باشد! این بیماری از یک سرماخوردگی ساده شروع می‌شود البته در کنار علائم مشترک با سرماخوردگی نشانه های خاص‌تری هم دارد؛ بیایید تا با هم علائم آنفولانزا را بشناسیم:

از نشانه های بارز این بیماری تب است که معمولا در بزرگسالان ایجاد می‌شود؛ این در حالی است که اسهال و استفراغ در کودکان شایع تر است؛ قسمت سخت این بیماری عفونت های سینوسی و ویروسی آن است که باعث عفونت گوش، التهاب عضلانی و مشکلات قلبی و مغزی خواهد شد.

آنفلوانزا

هر کس می‌تواند به بیماری آنفولانزا مبتلا شود؛ به طور کلی، افراد بالای ۶۵ سال با بیماری های مزمن مثل آسم، دیابت یا بیماری های قلبی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

همچنین، خانم های باردار، کودکان زیر ۵ سال یا زیر ۲ سال در خطر بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند، اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، بیشتر مراقب باشید.

اورتومیکسو ویروس ها از عوامل بروز آنفلوانزا هستند. آنفولانزا شامل ویروس آنفلوانزای A ، B و C است که از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم گسترش پیدا می‌کند؛ همین ویروس ها هستند که به طور ناجوانمردانه بدن بیمار را ضعیف می‌کنند.

آنفولانزای پرندگان

آنفولانزا هم مثل بیماری های عفونی دیگر می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد البته شایع ترین آن ها آنفولانزای خوکی و مرغی است؛ همانطور که گفتیم، این عفونت های ویروسی از حیوانات و در اثر تماس مستقیم به انسان سرایت می‌کند و مراحل پیشرفت بیماری می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که منجر به مرگ شود.

آنفولانزای خوکی که از تماس مستقیم با این حیوان به فرد منتقل می‎شود؛ معمولا با علائمی مثل تب، آب ریزش بینی، گلو درد، اسهال و استفراغ همراه است.

آنفولانزای پرندگان یا مرغی، به گروهی از بیماری های عفونی گفته می‌شود که به‌ وسیله‌ ویرو‌س‌ های آنفولانزایی ایجاد می‌شوند که پرندگان را عفونی و بیمار می‌کنند. H5N1، نوعی از آنفولانزای مرغی است که باعث عفونت شدید می‎شود و خطر مرگ و میر آن بالا است.

این ویروس از طریق بزاق، ترشحات بینی، مدفوع و همچنین غذایی که پرندگان می‌خورند، به انسان سرایت می‌کند. بیشتر افرادی که به آنفولانزای مرغی مبتلا می‌شوند، با پرندگان آلوده یا قفس آن ها و اشیائی که به مدفوع و ترشحات آن ها آلوده شده است، در تماس مستقیم  بوده‌اند. این نوع آنفولانزا معمولا با تب شدید بیش از ۳۸ درجه و مشکلات دستگاه تنفسی همراه است.

آنفولانزا و سرماخوردگی

رعایت نکات بهداشتی مثل شستن دست ها و دوری از مکان شلوغ و عمومی و تماس مستقیم نداشتن با فرد مشکوک یا بیمار در کنار راه های پزشکی مطمئن تر مثل واکسن آنفولانزا می‌تواند به درمان بیماری کمک‌ کند.

واکسیناسیون تب های فصلی می‌تواند بدن شما را از سه یا چهار ویروس آنفولانزای رایج محافظت کند؛ اگر مشکلاتی از قبیل دیابت، کم خونی یا بیماری قلبی و کلیوی دارید، تزریق این واکسن را فراموش نکنید.

درمان آنفولانزا

درست است که واکسن آنفولانزا حرف اول را می‌زند اما در کنار آن درمان های فوری خانگی هم می‌توانند کمک‌کننده باشند؛ شاید اولین گزینه برای پیشگیری یا درمان آنفولانزا مصرف آب و مایعات فراوان باشد، البته اگر عفونت شما شدید باشد، پزشک به شما داروی ویروس‌کش مثل اوسلتامیویر، رلزنا، راپی واب و ایکسو فلوزا تجویز می‌کند.

با گزینه درمان های خانگی آنفولانزا چطور هستید؟ چند قدم تا آشپزخانه فاصله دارید؟ شاید همین چند قدم ساده بتواند شما را از شر این بیماری عفونی خلاص کند.

آنفلوانزا

قطعا این دو بیماری عفونی و ویروسی نقاط اشتراک زیادی دارند؛ از جمله این علائم مشترک گوش درد، سر درد، سرفه و خستگی بدن است؛ البته سه نشانه بارز سرماخوردگی، گرفتگی بینی، عطسه و آب ریزش بینی هستند؛ این در حالی است که نشانه اصلی آنفولانزا تب شدید است؛ البته شروع این بیماری هم به صورت ناگهانی است.

نظر شما درباره این بیماری عفونی چیست؟ شاید شما بعد از خواندن این مطلب از یک سرماخوردگی ساده هم ترس داشته باشید، نگران نباشید؛ راهکار های ارائه‌ شده در این مقاله به سلامتی شما کمک خواهند کرد؛ مجله دلتا پزشک خانواده شما است.

منبع

علائم آنفولانزا
deltapayam.com

مطالب مرتبط

محبوبیت و تاثیر پروانه‌ها در دنیای هنر

ZooCraft: Animal Family نام یک بازی بسیار سرگرم کننده و دوست داشتنی است

ناستیا استیسی/کودک استیسی/ناستیا شو/کودک ناستیا/استیسی شو

دوختن چشم پرندگان برای قاچاق به کشور‌های عربی

«پرنده‌نگری» موقعیت ویژه برای توسعه گردشگری ایران

شغل خانگی برای مردان + معرفی بهترین مشاغل خانگی با درآمد خوب

بهترین انیمیشن ها (65 انیمیشن تا سال 2022)

از سراسر وب

چیز‌های عجیب و غریبی که نمی‌دانستید قابل خوردن هستند

بیماری تب کریمه کنگو چیست؟ +علائم ،پیشگیری ،درمان و آخرین وضعیت در ایران

شغل خانگی برای مردان + معرفی بهترین مشاغل خانگی با درآمد خوب

شرایط نگهداری گربه در خانه و آپارتمان

بهترین پت شاپ پرندگان در تهران

دکمه بازگشت به بالا