زندگی

نمایندگان مخالف و موافق طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چه گفتند؟

نمایندگان مخالف و موافق طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چه گفتند؟

نمایندگان موافق و مخالف لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی طب اصل 85 قانون اساسی (بررسی در کمیسیون ویژه) در جلسه علنی اظهار نظر کردند.

نمایندگان مخالف و موافق طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چه گفتند؟

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی براساس اجرای تبصره (2) ماده (167) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

مجتبی توانگر که به عنوان نماینده درخواست کنندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 19 مردادماه) مجلس شورای اسلامی سخن می گفت، اظهار کرد: بی شک طراحان این طرح از دلسوزان کشور هستند، اما ما با همفکری هایی که با دوستان خود در مجلس داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که این طرح از حالت اصل 85 خارج شود. آنچه در اصل 85 پیش بینی شده، مربوط به موارد ضروری است که اغلب دارای اهمیت لازم برای همفکری، بحث و اظهارنظر نمایندگان در صحن مجلس نمی شود.

وی افزود: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از یکسو طرحی ناپخته و ناقص است و از سویی دیگر زندگی، آموزش، اطلاع رسانی و کسب و کار بخش قابل توجهی از ملت را تحت تاثیر قرار می دهد و خدمات مبتنی بر اینترنت را نمی توان با قراردادهای جزئی با یک شرکت خارجی قیاس کرد و عطف به قانون اساسی، طرح مذکور مطلقاً نباید مشمول اصل 85 قانون اساسی شود. مقام معظم رهبری منویات روشنی در موضوع فضای مجازی دارند و در بیانات خود می فرمایند «هدف دشمن این است که مردم را ناامید کند و مردم را بدبین کند، اعتماد به نفس مردم را بگیرند و آینده را تاریک نشان دهند و این کاری است که امروز دشمن می کند».

توانگر بیان کرد: طرح موجود به ایجاد اعتماد بین مردم و نظام و تقویت اعتماد به نفس جامعه کمکی نمی کند و نه تنها در راستای منویات رهبری نبوده است، بلکه در بخش های متعددی دچار کج فهمی شده است و بیش از آنکه بر توسعه فناوری بومی تاکید داشته باشد، به محدودیت، نفی و مانع تراشی برای کاربران و کسب و کارها پرداخته است  و در مواردی تشدید کننده تحریم ها و محدودیت‌ها است و مردم نسبت به هر تصمیمی که ثبات دسترسی به فضای مجازی را که تهدید کند، حسی توأم با ترس، خشم و انزجار دارد.

وی با انتقاد از بخشی از طرح صیانت از فضای مجازی و مغایرت آن را وعده های معیشتی گفت: چگونه ما وعده بهبود معیشت و کرامت در این شرایط ناگوار به مردم داده ایم، به جای بهبود و مرهم نهادن به دنبال تشدید نگرانی و دردسرهای تازه برای مردم هستیم و در آستانه روی کار آمدن دولت مردمی آقای رئیسی، هر پیامی که در آن مودت و دوستی با مردم نباشد، نه تنها خلاف مصالح نظام است، بلکه سنگین تر کردن بار مشکلاتی است که بر دوش مردم حس می شود و این دولت انقلابی در ابتدای کار با آنها مواجه است و برخی از مواد این طرح چنان خام است که به تنهایی برای ایجاد اختلال در سازوکارهای فضای مجازی کشور کافی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای حتی میان مدت این طرح نیز آثار زیانباری دارد و نقض غرض است، مجلس انقلابی که با شعار شفافیت آمده است، نباید بررسی چنین طرح مهمی را به تاریک خانه بفرستد، کجاست شفافیت؟ و کجاست پاسخگویی و همدلی با مردم . با عنایت به اهمیت ساماندهی فضای مجازی و اتخاذ تصمیمات سازنده در این زمینه و با توجه به ایرادات مختلف و نیاز به بازنگری جدی در این موضوع و اصلاحات مورد نیاز  در این باره رأی و مشارکت همه بخش ها، نمایندگان و کارشناسان را می طلبد.

**بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در کمیسیون مشترک فرصت اظهارنظر را به کارشناسان می‌دهد

روح اله عباس پور در این جلسه در مخالفت با بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس در مورد لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی، گفت: قرار بر این شد که برمبنای اصل 85 قانون اساسی طرح مذکور به کمیسیون مشترک واگذار شود، این اقدام چند دلیل قانع کننده دارد.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس ادامه داد: اگر این طرح در صحن علنی بررسی شود تنها فرصت در اختیار دو نفر موافق و دو نفر مخالف قرار می گیرد و بسیاری از فرصت های بررسی از دست مجلس خارج می شود، با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون مشترک فضای مناسبی فراهم می شود و تمامی کمیسیون ها می توانند متخصصین خود در این حوزه را به کمیسیون مشترک معرفی و موضوع را به صورت عالمانه بررسی کنند.

وی با اشاره به اینکه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی اگر در صحن علنی بررسی شود افراد متخصص خارج از مجلس مانند شخصیت های علمی، دانش آموختگان و اساتید فضای مجازی نمی توانند اظهارنظر کنند، ادامه داد: مجلس نباید فرصت را از دست بدهد، با بررسی طرح مذکور در کمیسیون مشترک همه منتقدین، موافقین و دانش آموختگان حوزه فضای مجازی می توانند نظرات خود را به صورت مبسوط اعلام کنند.

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد:صحن علنی مجلس نمایندگان موافق و مخالف تنها فرصت 3 تا 5 دقیقه ای برای اظهارنظر دارند.

عباس پور با بیان اینکه اگر طرح مذکور براساس اصل 85 بررسی شود، قانون به صورت آزمایشی اجرا می شود و بعد از 3 تا 5 سال اگر اشکالاتی مشاهده کنیم مجددا طرح در صحن علنی بررسی می گردد، عنوان کرد: همه محتوای این طرح امروز در قالب تصمیم گیری و تصمیم سازی شورای عالی فضای مجازی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اجازه دهید طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی برمبنای اصل 85 قانون اساسی و در کمیسیون مشترک با حضور کارشناسان و صاحب نظران بررسی شود.

**قوانین لازم برای رسیدگی به جرائم رایانه‌ای وجود دارد/ محل اعتباری برای توسعه پلتفرم پیام‌رسان‌های داخلی جای سوال دارد

محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز در ادامه جلسه در موافقت با تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس در مورد لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی طبق اصل 85 قانون اساسی با بیان اینکه با اصل این طرح موافق هستم، عنوان کرد: اما موضوعی که در حال حاضر مورد بحث است، این است که بررسی با استفاده از اصل 85 قانون اساسی برای این طرح چقدر موضوعیت دارد.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه ساماندهی فضای مجازی از حقوق مردم است، عنوان کرد: در استدلال اینکه لازم است این طرح با سرعت بیشتری رسیدگی شود، اشاره می‌شود به اینکه در حوزه جرائم رایانه‌ای قوانین کافی نداریم در حالی که این استدلال به هیچ وجه درست نیست.

وی با اشاره به وجود قانون تجارت الکترونیک که بخشی از مواد آن مربوط به جرائم در این حوزه است، گفت: این قانون در سال 1382 به تصویب رسیده و دارای 81 ماده است.

فرهنگی ادامه داد: همچنین قانون مستقل دیگری با عنوان قانون جرائم رایانه‌ای داریم که در سال 1387 به تصویب رسیده و موضوعاتی از قبیل کلاهبرداری و سوء استفاده از فضای مجازی در این قانون گنجانده شده است.

وی یادآور شد: همچنین قوانین دیگری مانند نحوه مجازات تخلفات فعالیت‌های غیرمجاز سمعی و بصری، وجود دارد بنابراین برای اینکه کسی بخواهد حقوق تضییع شده خود را در فضای مجازی احیا کند، قانون وجود دارد لذا نباید این موضوع به صورت شتابزده در یک کمیسیون با استفاده از اصل 85 قانون اساسی مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه لازمه شکل‌گیری چنین قانونی وجود پیام‌رسان‌های داخلی باکیفیت است، اضافه کرد: وجود چنین پیام‌رسان‌هایی در کشور زمانبر است؛ ما در آستانه تشکیل دولت جدید هستیم که شاید قصد داشته باشد تصمیماتی برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی بگیرد بنابراین باید اجازه دهیم نظرات کارشناسی توسط دولت جدید و وزارت ارتباطات جدید نیز واصل شود.

نماینده تبریز با بیان اینکه این طرح در چندین قالب، در ابتدا با 20 ماده، در ادامه با 34 ماده و اخیراً نیز در قالب 37 ماده مطرح شده است، گفت: آیا درست است که پولی که از محل وصول عوارض مخابرات گرفته شود و قرار است برای توسعه مخابرات مناطق محروم استفاده شود، صرف ایجاد یک پلتفرم پیام‌رسان داخلی شود؟ آیا این محل مصرف، محل هزینه‌کرد درستی است؟

وی تصریح کرد: همچنین اگر راه‌حل‌های جدیدی برای توسعه پیام‌رسان‌های داخلی در بودجه در نظر گرفته شود، تصمیم درستی خواهد بود تا با این تصمیم علاوه بر حفظ اشتغال 1.5 میلیون شغل در فضای مجازی موجبات رشد پیام‌رسان‌های داخلی را نیز فراهم کند.

فرهنگی با بیان اینکه در حوزه خانوادگی، صنفی و قشری استفاده‌های فراوانی از پیام‌رسان‌های فعال فعلی می‌بریم، عنوان کرد: آیا تصمیم بررسی این طرح در قالب اصل 85 مغایر با اصل تفکیک قوا نخواهد بود؟ آیا بسترهای اجرایی مورد نیاز برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

فرهنگی با یادآوری اینکه در ابتدای شروع به کار این مجلس تأکید ویژه‌ای بر موضوع شفافیت داشتیم، گفت: مطرح شدن این مسائل در صحن قابل ثبت و ضبط است اما آیا چنین امکانی در کمیسیون مشترک اصل 85 امکانپذیر است حتی ممکن است تصمیماتی که در کمیسیون مشترک اتخاذ می‌شود با تصمیمات شورای عالی فضای مجازی که به دستور رهبری شکل گرفته مغایرت داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: در صدر اصل 85 قانون اساسی آمده است که اختیار قانونگذاری با نماینده بوده و قابل واگذاری به هیچ‌کس نیست و اصل 85 یک استثنا است.

**برخی می خواهند مجلس را از حق قانونگذاری در حوزه فضای مجازی محروم کنند

رضا تقی پور نیز درجریان بررسی لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی طبق اصل 85 قانون اساسی براساس اجرای تبصره 2 ماده 167 آیین نامه داخلی مجلس با تاکید بر اینکه نباید به افزایش نگرانی در مورد این طرح دامن زد، گفت: این نگرانی با عملیات شناختی توسط دشمنان ایجاد و متاسفانه توسط برخی دوستان داخلی و همکاران تشدید شد. نمونه آن اظهارات طراحان لغو رسیدگی به این طرح براساس اصل 85 بود که کار دشمنان را به نام دوستان نوشتند.

وی ادامه داد: این نمایندگان در مورد ضرورت اصل 85 صحبت نکردند، بلکه همراه با عملیات شناختی دشمنان با اصل طرح مخالفت کردند و جزئیات آن را توضیح دادند. مشخص است که می خواهند مجلس را از حق قانونگذاری در حوزه فضای مجازی محروم کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نه تنها با قانونگذاری توسط مجلس مخالف نیستند، بلکه در ارتباط تصویری با نمایندگان فرمودند که مدیریت فضای مجازی جزو مسائل مهم است که مسئله ای بلندمدت بوده و مسئله ای کوتاه و میان مدت نیست، بلکه جزو مسائل نزدیک ما است و نباید آن را به سال آخر موکول کنیم و باید توجه کرد که دچار مسائل حاشیه ای، بی اهمیت، فرعی و بی اولویت نشویم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تعطیلی این طرح یعنی حمایت از کسانی که 8 سال در فضای مجازی خیانت کردند و کشور را بدون قید و شرط در اختیار دشمنان ملت ایران قرار دادند؛ امروز فضای مجازی کشور اشغال شده است و باید قانونمند شود، چرا مخالف قانون هستید؟ چرا قانون گریزی می کنید و از قانون می ترسید؟ براساس قانون می خواهید منافع ملت را تامین و از کسب و کارها حمایت کنید. چرا از این طرح می ترسید؟

وی گفت: نمایندگان باید مراقب باشند که عملیات روانی دشمن تصمیم درستشان را عوض نکند. ما در شب عید غدیر تصمیمی انقلابی گرفتیم، برای اینکه در فضای مجازی تخصصی حرکت کنیم و ایرادات گرفته شده تهمت است. برخی می گویند می خواهید پنهان کاری کنید. از هیات رئیسه می خواهیم که جلسات کمیسیون به صورت پخش زنده برگزار شود.

تقی پور یادآور شد: برخی می گویند می خواهید در مورد این طرح شتابزده عمل کنید، در حالی که در صحن محدودیت زمانی داریم و باید شتاب زده و سریع آن را بررسی کنیم، اما در کمیسیون با حضور متخصصان بررسی و پخته تر می شود. پیشنهاد می کنیم که از 9 کمیسیون تخصصی در در کمیسیون مشترک حضور داشته باشند و همچنین نماینده معاون قوانین و شورای نگهبان نیز حضور پیدا کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم افزود: نمایندگان نباید اجازه دهند جوسازی، فضاسازی و هوچی گری بر مطق غلبه کنند. دغدغه این طرح کسب  و کارهاست و از روز گذشته نشست هایی را با صاحبان کسب و کارها برگزار کردیم و طبق روال مجلس طبیعی است که تمامی صنوف، انجمن ها و کارشناسان در کمیسیون تخصصی حضور یابند.

وی ادامه داد: کمیته فناوری اطلاعات مجلس و رئیس آن که در کمیسیون صنایع حضور دارند، با اصل 85 شدن طرح مخالف بودند، اما با توضیحات ارائه شده، امروز بیان کرد که بررسی این طرح در کمیسیون تخصصی عاقلانه تر است تا در جلسه ای شتاب زده و دارای محدودیتی زمانی در صحن.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: تهمت های مطرح شده توسط نمایندگان در نشست امروز درست نبود و مرکز ملی با این طرح موافق است و رئیس این مرکز روز شنبه در کمیسیون حضور پیدا کرد و نظرات خود را ارائه کرد. باید مراقب باشیم که تصمیم انقلابی که در شب عید غدیر گرفتیم، تحت تاثیر عملیات روانی دشمن عوض نشود. نباید منطق را فراموش کنیم، متاسفانه برخی دوستان داخلی به جوسازی ها ها کمک کردند، اما موضوع از جایی دیگر هدایت می شود و امروز مجلس در معرض امتحانی بزرگ است. درست نیست که این پیام و نشانه از مجلس انقلابی به بیرون مخابره شود و مجلس از تصمیم 12 روز گذشته خود منصرف شود. به طور قطع با اجرای این طرح کسب و کارها تقویت خواهند شد و نه تنها در کمیسیون پنهان کاری نخواهد بود، بلکه شفافیت در برگزاری نشست ها و مذاکرات وجود خواهد داشت. از نمایندگان تقاضا داریم که اجازه ندهند مغلطه بر منطق و هوچی گری بر عقل غلبه یابد و نباید تصمیم درست خود را لغو کنیم.

انتهای‌ پیام/

منبع

نمایندگان مخالف و موافق طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چه گفتند؟
www.tasnimnews.com

مطالب مرتبط

رجیستری شناسه تلفن همراه رایگان شد

عصر هامون

سازمان‌های دولتی نباید در بازار نشر مداخله کنند

کارنامه درخشان وزارت ارتباطات در زمان شیوع کرونا

میزگرد

هیات دولت با اجازه مادر برای افتتاح حساب به نام اطفال موافقت کرد

پاکسازی بازار ۳۰۰ میلیون دلاری تجهیزات «سیم‌کارت‌خور» از کالای قاچاق

ماجرای دعوایی که دودش به چشم کاربر اینترنت می‌رود

از سراسر وب

توصیه مجمع نمایندگان استان فارس به وزیر ارتباطات

شتاب در صعود شاخص بورس با رشد ۱۸ هزار واحدی

مخابرات و مپنا علت واریز نکردن سود سهام عدالت را اعلام کردند

تاخیر ۳ ساله در اجرای قانون چک/ مشکل صدور چک ضمانت جدی است

ماجرای دعوایی که دودش به چشم کاربر اینترنت می‌رود

خبرگزاری مهر

۳۰ مدیرعامل مجرم بانکی!

دانلود ویدیو شرایط وام یک میلیونی کرونا از سایت ویدموی

۳۰ مدیرعامل مجرم بانکی!

دکمه بازگشت به بالا