اخبار

پاکسازی بازار ۳۰۰ میلیون دلاری تجهیزات «سیم‌کارت‌خور» از کالای قاچاق

پاکسازی بازار ۳۰۰ میلیون دلاری تجهیزات «سیم‌کارت‌خور» از کالای قاچاق

تهران- ایرنا- اجرای طرح رجیستری تلفن‌همراه در سه سال گذشته موجب کاهش بیش از ۶ میلیارد دلاری قاچاق کالا به کشور شده که در ادامه این طرح قرار است با توسعه طرح رجیستری به سایر تجهیزات سیم‌کارت‌خور از قاچاق سالانه ۳۰۰ میلیون دلار کالای دیگر به کشور نیز جلوگیری شود.

پاکسازی بازار ۳۰۰ میلیون دلاری تجهیزات «سیم‌کارت‌خور» از کالای قاچاق

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، اجرای طرح رجیستری تلفن‌همراه طی ۳ سال گذشته موجب کاهش بیش از ۶ میلیارد دلاری قاچاق کالا به کشور شده است؛ بنابر اعلام گمرک جمهوری اسلامی، ارزش واردات رسمی تلفن‌همراه در سال گذشته بالغ بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که این میزان نسبت به سال ۹۵ (قبل از اجرای طرح رجیستری موبایل)، تقریبا ۸ برابر شده است. فعالان بازار تلفن همراه معتقدند اجرای طرح رجیستری و ایجاد محدودیت در دریافت خدمات اپراتوری برای گوشی‌های قاچاق که از طریق شناسه کالا یا همان IMEI گوشی تلفن همراه امکان‌پذیر شد، عامل اصلی کاهش قاچاق این کالا است.  

دولت دوازدهم همچنین در روزهای پایانی خود در تلاش است با توسعه طرح رجیستری به سایر تجهیزات سیم‌کارت‌خور از قاچاق سالانه ۳۰۰ میلیون دلار  دیگر به کشور نیز جلوگیری کند. بنابر اظهارات حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستگاه‌های ذی‌صلاح در  ۱۱ خردادماه جلسه‌ای برای پیگیری رجیستری موبایل‌واره‌ها برگزار کردند؛ با توجه به نتایج آن جلسه، قرار شد که فاز دوم طرح رجیستری که شامل تمامی دستگاه‌های دارای سیمکارت است، هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تبلت‌ها و دیگر تجهیزاتی که پیش از اجرای فاز دوم طرح رجیستری خریداری شدند، دچار مشکلات مربوط به عدم رجیستری نمی‌شوند، اما لازم است که این دستگاه‌ها، یکبار به همراه سیمکارت، روشن شده و استفاده شوند.

موبایل‌واره‌ها شامل کلیه تبلت‌ها، ساعت‌های هوشمند، بارکدخوان‌ها و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل هستند که می‌بایست پس از اعلام زمان‌بندی وزارت ارتباطات در سامانه همتا ثبت شوند. با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی، این طرح می‌بایست در اسرع وقت اجرایی شده و زمان‌بندی اجرای آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شود.

بنابر آمار ارائه شده سامانه همتا، می‌توان گفت که با اجرای طرح رجیستری تجهیزات دارای سیمکارت، قاچاق ۳۰۰ میلیون دلاری موبایل‌واره‌ها پاکسازی می‌شود و عایدی دولت از محل دریافت عوارض گمرکی ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

به گزارش ایرنا، دولت مطابق قانون موظف به تکمیل طرح رجیستری و مشمولیت تمامی دستگاه‌های دارای سیم کارت در سال ۱۴۰۰ است. بر همین اساس، طبق بند ح تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ و همچنین بر اساس آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است کلیه تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای(همتا) ثبت کند.

پاکسازی بازار ۳۰۰ میلیون دلاری تجهیزات «سیم‌کارت‌خور» از کالای قاچاق

منبع خبر

پاکسازی بازار ۳۰۰ میلیون دلاری تجهیزات «سیم‌کارت‌خور» از کالای قاچاق
www.irna.ir

مطالب مرتبط

نمایندگان مخالف و موافق طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی چه گفتند؟

رجیستری شناسه تلفن همراه رایگان شد

عصر هامون

سازمان‌های دولتی نباید در بازار نشر مداخله کنند

کارنامه درخشان وزارت ارتباطات در زمان شیوع کرونا

میزگرد

هیات دولت با اجازه مادر برای افتتاح حساب به نام اطفال موافقت کرد

ماجرای دعوایی که دودش به چشم کاربر اینترنت می‌رود

از سراسر وب

راههای مقابله با کار کودک کدام است؟

اتصال چهار روستای سربیشه به شبکه ملی اطلاعات

ثبت نام یارانه معیشتی به چه صورتی است؟/ برای ثبت نام کلیک کنید

طرح وزارت ارتباطات برای تولید ۱۴ میلیون تلفن همراه در داخل کشور

وزیر پیشنهادی ارتباطات منتقد طرح صیانت

تکنولوژی اینترنت همراه در روستای شاخن ارتقاء یافت

وضعیت امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها نگران کننده است

دکمه بازگشت به بالا